Gyakori kérdések
Rovatunkat folyamatosan bővítjük! Kérem kérdezzen bátran szájsebész és fogorvos kollegáinktól!
A fájdalom szubjektív érzet, ezért nehéz ezt a kérdést objektíven megválaszolni. Pácienseink visszajelzése szerint a helyszíni beavatkozás 100% -ban fájdalommentesnek mondható. Lehet érezni, hogy dolgozunk, de ez nem fájdalom , csak matató érzés. A műtétet utáni időszakban pedig 95%-ban azt a visszajelzést kapom, hogy abszolút tolerálható, többnyire nem fáj. A leginkább ez a mondat jellemzi : ” Mikor haza értem, éreztem, hogy múlik a zsibbadás. Nem akartam megvárni milyen érzés lesz, ezért vettem be egy fájdalom csillapítót. Másnap már nem igazán volt szükségem több gyógyszerre.” Tapasztalatunk szerint 1-2 gyógyszer fogy el otthon. Esetenként vannak szövődmények (Sajnos a nyálunkat nem tudjuk eliminálni és a benne lévő baktériumok fertőzést okozhatnak.). Utóbbiak alkotják a maradék 5%-t , amikor a postoperativ trauma 2-3 nappal tovább is elnyúlhat.
Az implantátumok szakirodalomi adatokban mért kilökődési valószínűsége 2%. Praxisunkban ennél sokkal jobb tapasztalatunk van, alig néhány ezrelék az elveszített implantátumok száma. Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, ezekben az esetekben is többnyire valamilyen fertőzés okozza az implantátum elvesztését , hiszen már említettem a nyálunkat nem tudjuk eliminálni a gyógyulási időszakban. Az implantátum kilökődése soha nem allergiás reakció Az implantátum anyaga olyan fém, amellyel kapcsolatban valós antitest- antigén pár kimutatására még nem került sor. Így az elveszett implantátumokat a fertőzés leküzdése után sikeresen pótolhatjuk.
– Anatómikusan állítja helyre a foghiányt azáltal, hogy agyökeret is pótoljuk, így az adott terület a terhelés visszaállításával nem sorvad el.
– Nem szükséges a szomszédos fogak lecsiszolása, így kisebb traumával történik a helyreállítás.
– Elkerülhető a fogak lecsiszolása során esetlegesesen fellépő szövődmények kialakulása (pl: gyökérkezelés).
– Olyan esetben is készíthető rögzített fogpótlás amikor már a megmaradt fogak száma ezt nem tenné lehetővé , vagy esetleg nincs is márt megmaradt fog.
– Higiénikusabb.
– Tartósabb.
A fogágybetegséget (melynek tünetei közé tartozik az íny vérzése) a szájban megtelepedő patogén baktériumok okozzák. Ezeknek a baktériumoknak az eltávolítása jelenti a probléma megoldását. Ennek első lépése a professzionális tisztítás (fogkőszedés), amikor is eltávolítjuk megkövült és fogkefével eltávolíthatatlan plakkréteget, amiben ezek a baktériumok megtelepednek , illetve megteremtjük annak a lehetőségét, hogy a második lécsőként említendő alapos és rendszere fogápolás során használt fogkrém/szájvíz eljuthasson a fog és az íny megfelelő rétegeihez.
Teljes fogatlanság esetén az alsó fogsorban minimum 6 db, a felső fogsorban minimum 6-8 db implantátum beültetése javasolt a teljes fogazat helyreállításához. Azt , hogy önnek valójában , hány implantátum kell azt az Ön egyéni anatómiai adottságai, csontozatának minősége , életkora, általános egészségi állapota nagyban befolyásolja. A pontos darabszámot csak egyéni mérlegelést követően a megfelelő röntgen/CT felvétel áttekintése és személyes státusz áttekintése után tudunk mondani.
A nagyobb gyártok termékei közül bármelyik fogkrém megfelelő minőségű, nyugodtan lehet használni. Vannak bizonyos gyártók, illetve termékcsaládok, amelyek egy-egy speciális probléma kezelésébe , megszüntetésében nyújtanak segítséget. Fognyaki érzékenység esetén a Sensodyne termékek, a Colgate sensitiv pro relife termékcsalád. Fogágy betegség (fogínyvérzés) esetén a Parodontax , vagy a Lacalut termékek. Ha Önnek esetleg hasonló speciális problémája van akkor érdemes több terméket kipróbálni. Személyes tapasztalatunk hasonló probléma esetén különböző pácienseinknek más -más gyártó terméke jelentette a megoldást.
Erre mindig egyénileg, a fennálló probléma ismeretében lehet válaszolni. Vannak dentális (fogazati) és sceletalis (csontozati) eredetű problémák, ezeket célszerű olyankor kezdeni, amikor az a legoptimálisabban a legrövidebb idő alatt végrehajtható. Például egy csontozati eredetű probléma kezelése optimálisabb a növekedési időszakban, amikor a természetes csontnövekedést befolyásolva érünk el eredményt. Az “összekócolódott” fogakat pedig akkor kezelni, amikor a gyermek már elég nagy ahhoz , hogy a fogak számára megfelelő hely legye, de akár még a fogak előtörése is irányítható.